Konferencja prasowa 2019

VII edycja konkursu "Dziennikarze dla Klimatu - innowacyjne miasta"

Od prawej red Krystyna Forowicz EKOS członkini jury dr Andrzej Kassenberg InE członek jury Tomasz Chruszczow Ministerstwo Środowiska red Paweł Wójcik EKOS

Warszawa, 17 września 2019 r.

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy ZG SDP wspólnie z Ambasadą RFN w Polsce oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko) organizują ogólnopolski konkurs „Dziennikarze dla Klimatu”. Nagrodami uhonorowani zostaną autorzy prac publicystycznych, którzy w najbardziej interesujący i rzetelny sposób przedstawią problemy, konsekwencje i zagrożenia zmieniającego się klimatu.

Konkurs „Dziennikarze dla klimatu” organizowany jest od siedmiu lat. Tym razem jego edycja wzbogacona została o problemy związane z polityką miejską.

Nasze miasta obrastają „tkanką tłuszczową”. Konsumują za dużo energii, wody, materiałów, eksploatują więcej zasobów przyrodniczych, zajmują nowe tereny, produkują nadmiar odpadów. Mają ogromny udział w zmianach klimatu Ziemi.  Stąd nadaliśmy wyższą rangę konkursowi o kontekst: „Miasto innowacji”. Dlatego, że miasta potrzebują szczególnych rozwiązań – innowacji, pozwalających łączyć dobrą urbanistykę z ekologią. 

Przed polskimi miastami w najbliższych dekadach stoją trudne wyzwania: będą musiały przystosować się do zmian, jakie czekają miasta bardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, co nie jest łatwe ze względu na nasze zaniedbania infrastrukturalne. Potrzebne będą nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim otwartość na nowoczesne technologie. Szczególnie w kilku kluczowych dziedzinach: energetyka (ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, poprawienie efektywności energetycznej – głęboka termomodernizacja budynków, wykorzystanie czystych oraz efektywnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych oraz lamp energooszczędnych oświetlających ulice i parki), transport (zapewnienie transportu publicznego, ruchu rowerowego, produkcja bezemisyjnych aut elektrycznych). Sprawdzonym pomysłem na dziś są np. strefy ograniczonego ruchu obejmujące centra aglomeracji). Trzeba również zastanowić nad tym, w jaki sposób wykorzystać rewolucję, już nie tylko 4.0, ale tę, o której się mówi – 5.0, czyli sztuczną inteligencję, internet rzeczy (czy zwyczajnie inteligentne liczniki z systemem zdalnego odczytu).

Priorytetem jest planowanie przestrzenne (tworzenie oaz zieleni, co powoduje lokalne obniżenie temperatury, przeciwdziała zjawisku miejskiej wyspy ciepła i zwiększa odporność miasta na zmiany klimatu).

Klimatolodzy przewidują, że skutki zmian klimatu będą dotykać miasta coraz dotkliwiej. Susze, fale upałów, huragany i gwałtowne ulewy zdarzać się będą coraz częściej. Już dziś zaczynają być problemem.

Dr Andrzej Kassenberg: – Postępująca urbanizacja i dynamiczny rozwój miast sprawiają, że coraz większą wagę przywiązuje się do planowania przestrzennego – miasta muszą być czymś więcej niż tylko zbiorem osiedli mieszkaniowych i szklanych biurowców.

W naszym konkursie zapraszamy media do przemyśleń nad sposobem funkcjonowania miast. Potrzebna jest edukacja społeczeństwa, by skłonić mieszkańców i instytucje do wymiany przestarzałych pieców, ocieplenia domów, i zrozumienie wśród włodarzy miast, że realizując wiele inwestycji na swoim terenie mogą jednocześnie działać na rzecz ograniczenia smogu i ochrony klimatu. Liczymy na wsparcie ze strony mediów odnośnie popularyzowania wiedzy z zakresu zrównoważonej urbanistyki. Chcemy naszym Konkursem zasiać ziarno środowiskowej inspiracji. 

Zainteresowanie jakim cieszyły się dotychczasowe edycje konkursu „Dziennikarze dla klimatu” organizowanego wspólnie z DBU, sprawia, że przy realizacji nowego projektu – ze względu na fakt, iż żyjemy w epoce wzmożonej urbanizacji, i rośnie nacisk kładziony w UE na innowacje, szczególnie natury energetycznej i klimatu – zdecydowaliśmy się wzbogacić naszą ofertę i zaprosić do udziału w Konkursie dziennikarzy, którzy poświęciliby więcej uwagi w kreowaniu proekologicznych innowacyjnych rozwiązań, które mają zapewnić komfort, bezpieczeństwo ludziom w rozrastających się i coraz gęstszych aglomeracjach.

Na wszystkie tego typu prace liczymy, czekamy.

W Chile w grudniu 2019 r. odbędzie się konferencja klimatyczna COP25. Będzie ona kontynuowała prace rozpoczęte podczas COP24, który odbył się w Katowicach w grudniu 2018 r. Międzynarodowe negocjacje ws. klimatu są bardzo ważne, ponieważ sytuacja na świecie jest zła.

Informacje o konkursie i regulamin na stronie internetowej 

 www.dziennikarzedlaklimatu.pl

Kontakt:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: (22) 119 01 68, 515 111 490

Organizator: Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS

www.dziennikarzedlaklimatu.pl

Partner: Niemiecka Fudacja Federalna Środowisko

www.dbu.de

Tomasz Chruszczow Ministerstwo Środowiska

foto Jacek Zyśk 1

Kontakt

Informacje kontaktowe:
 
Adres:
Krystyna Forowicz
ul. Miła 8 lok. 13
00-174 Warszawa
 
Telefon/fax: 22 750 30 31
               22 662 43 68
telefon kom.: 515 111 490
                501 608 400
                602 271 271
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerzy