WIADOMOŚCI W SKRÓCIE

BREAKING NEWS

 

Pakiet gazowy, czyli jak Komisja chce walczyć z emisjami metanu?

 

15 grudnia 2021, Komisja Europejska przedstawiła obszerny pakiet mający na celu dekarbonizację sektora gazu, między innymi poprzez wsparcie dla niskoemisyjnego biometanu i wodoru. Wśród propozycji znalazło się także nowe rozporządzenie, które ma przyczynić się do ograniczenia emisji metanu w energetyce.

Czytaj więcej...

ZŁE CZASY DLA METANU

methane 1000x557 003

ZŁE CZASY DLA METANU

Gdy gaz ziemny się spala, ogrzewa nasze domy. Gdy jednak – z odwiertów naftowych, pokładów węgla czy wiecznej zmarzliny – ucieka do atmosfery, grzeje cały glob.
Metan traktowany jest jako zło – zabójca klimatu, którego trzeba się pozbyć, ale nie patrzy się na metan w kontekście tego, że można go po prostu wykorzystać do produkcji ciepła i energii elektrycznej na całym świecie.

Czytaj więcej...

ROLNICTWO PRZYSZŁOŚCI

Nkek9kqTURBXy8zM2VhZjY3OTJjZGVkZTQ1MzE3ZWE0NTRjZWI1ZTA4Yi5qcGVnkpUDAADNFIXNC4uTBc0DSM0B oKhMAGhMQE

ROLNICTWO PRZYSZŁOŚCI

Według danych Banku Światowego obszary rolnicze zajmują 36,9% całkowitej powierzchni lądów, z czego jedna trzecia to grunty orne. W latach 2007–2016 rolnictwo było odpowiedzialne za około 23% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Emisje z sektora rolnictwa odpowiadały za 13% światowych emisji CO2, 44% CH4 i aż 82% N2O. Rolnictwo generuje obecnie 12% wszystkich gazów cieplarnianych emitowanych przez Unię Europejską.

Czytaj więcej...

W handlu węglem Polska jest najbardziej zacofanym krajem w rozwiniętym świecie

Polska wpada wciąż z węglowych górek, gdy cena szoruje po dnie, a w kraju rosną zwały węgla, w dołki gdy wszyscy narzekają, że węgla brakuje. Winna jest nie tylko księżycowa ekonomia polskiego górnictwa, ale także średniowieczne zasady handlu „czarnym złotem" między górnictwem a energetyką.

Z przenalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl danych ARP i GUS wynika, że eksport rośnie jak na drożdżach. W styczniu wywieźliśmy zaledwie 102 tys. ton, a we wrześniu 246 tys. W sumie od początku roku Polska sprzedała za granicę 1,8 mln ton węgla, z czego połowę kupili Czesi. Na drugie miejsce niespodziewanie wysforowała się Ukraina, do której węgiel sprzedaje głównie Bogdanka.

Źródło: Portal WysokieNapiecie.pl

Polska musi szybciej zamykać kopalnie

Analiza scenariuszowa bilansu podażowo-popytowego węgla kamiennego w Polsce do 2040 roku to nowy raport Instytutu Jagiellońskiego oraz Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Wynika z niego, że Polska powinna szybciej odejść od węgla, jeśli chce uniknąć rosnących kosztów jego utrzymania.

„Przyspieszająca realizacja polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej potwierdza, że perspektywa dekarbonizacji poprzez ograniczanie zużycia węgla jest nieuchronna. Rolą Polski jest efektywne zaplanowanie ścieżki odejścia od węgla oraz umiejętność pogodzenia wartości wykorzystania krajowych zasobów ze skutecznym ograniczaniem emisji” – piszą autorzy raportu zawierającego 12 scenariuszy rozwoju sytuacji…

Umowa społeczna rządu z sektorem górnictwa zakłada wygaszenie kopalń węgla kamiennego do 2049 roku.

Źródło: Instytut Jagielloński

Kontakt

Informacje kontaktowe:
 
Adres:
Krystyna Forowicz
ul. Miła 8 lok. 13
00-174 Warszawa
 
Telefon/fax: 22 750 30 31
               22 662 43 68
telefon kom.: 515 111 490
                501 608 400
                602 271 271
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerzy