Partnerzy

Warschau poln o c

190712021139jjep

logo-ekos

Konkurs wspierają

 

maxpress 150x180 

00001

Miesięcznik "Środowisko"

logo sozo-niebieskie

 ine logo small

    chronmyklimat

 

PIGO

 abc srodowisko RGB

 

LOGO gramwzielone 420x83

 

LogoZNR

 

logo BiE 2013

 

reo logo

ekologiczni brand

 

 Logo energia-pl

 

 logo-ziemia-i-my-zielone-biale-tlo

energia-dla-klimatu

  eo

 

ZW logo RGB podstawowe z pl kolor

 

pzs logo kolor v01

 

ekologia.pl13 250x88

 

srodowisko

SEO Logo

 

 LOGO ARKA JPG 137x63

 

 

Opis konkursu

Idea Konkursu „Dziennikarze dla Klimatu"

Coraz częściej dostrzegamy zmiany klimatu. Emisja gazów cieplarnianych – powstających w procesach przemysłowych, przy produkcji energii, w transporcie i w rolnictwie – wywiera wpływ na zmiany w globalnym systemie klimatycznym. Eksploatacja konwencjonalnych źródeł energii przynosi szkody środowisku i jest przyczyną niepokojących zmian klimatu. Oprócz tego światowe zasoby surowców; węgla, gazu, ropy prędzej czy później zostaną całkowicie wyczerpane. Ich pozyskanie już teraz staje się coraz droższe. Zmiany klimatu zmienią i nas – polski przemysł, rolnictwo, polskie społeczeństwo. Potrzebujemy mediów, które w najbardziej rzetelny i interesujący sposób przekazywałyby informacje na temat zmian i ochrony klimatu.

Organizatorem Ogólnopolskiego konkursu „Dziennikarze dla Klimatu" jest Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy ZG Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (www.ekos.org.pl). Partnerami Konkursu – Ambasada RFN w Polsce oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko).

Podstawowym celem konkursu jest popularyzacja działań na rzecz ochrony klimatu. Konkurs ma za zadanie wyróżnić prace dziennikarzy (ich utwory) zaangażowane w tematykę klimatu wśród społeczeństwa, także wśród społeczności lokalnych, promować nowatorskie rozwiązania mające istotny wpływ na przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom klimatycznym. W sposób przystępny i zrozumiały (ale niebanalny) uświadamiać o zagrożeniach klimatycznych, jak powodzie czy huragany, których siła i liczba rośnie. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu – zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych – może być zastępowanie kopalnych surowców energetycznych odnawialnymi źródłami energii. Ale też nasze codzienne działania mogą przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych i ich negatywnych skutków.

Stawiamy zatem pytanie, co możemy zrobić dla klimatu, aby żyć w zgodzie i harmonii ze środowiskiem?

Idea konkursu opiera się na założeniu, że kształtowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie na temat konsekwencji, jakie niosą zmiany klimatu ma równie fundamentalne znaczenie jak wdrażanie przyjaznych środowisku technologii, dlatego w konkursie oceniane są zarówno artykuły, audycje radiowe i telewizyjne na temat nowych rozwiązań technicznych popularyzacji idei wykorzystania odnawialnych źródeł energii i korzyści ekologicznych, społecznych czy gospodarczych zielonej energetyki, jak i działania edukacyjne w tej dziedzinie.
Każdego roku odbywają się regularne spotkania sygnatariuszy i obserwatorów Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmiany Klimatu – Konferencje Stron Konwencji Klimatycznej (Conferences of the Parties, z ang. COP). Są one poświęcone szczegółowym rozwiązaniom dotyczącym wcielaniu w życie postanowień konwencji i planowaniu dalszych przedsięwzięć.

Zasady konkursu zostały ujęte w regulaminie.
Regulamin ustala warunki organizacji konkursu, wyłonienia laureatów oraz określa działania Komisji Konkursowej przyznającej nagrody.

Więcej informacji: www.dziennikarzedlaklimatu.pl

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. kom.: 515 111 490

Kontakt

Informacje kontaktowe:
 
Adres:
Krystyna Forowicz
ul. Miła 8 lok. 13
00-174 Warszawa
 
Telefon/fax: 22 750 30 31
               22 662 43 68
telefon kom.: 515 111 490
                501 608 400
                602 271 271
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerzy