WIADOMOŚCI W SKRÓCIE

BREAKING NEWS

 

Pakiet gazowy, czyli jak Komisja chce walczyć z emisjami metanu?

 

15 grudnia 2021, Komisja Europejska przedstawiła obszerny pakiet mający na celu dekarbonizację sektora gazu, między innymi poprzez wsparcie dla niskoemisyjnego biometanu i wodoru. Wśród propozycji znalazło się także nowe rozporządzenie, które ma przyczynić się do ograniczenia emisji metanu w energetyce.


Na ostatnim szczycie klimatycznym (COP26) w Glasgow, Unia Europejska i Stany Zjednoczone zobowiązały się w ramach Global Methane Pledge do ograniczenia emisji metanu o 30% do 2030 roku, w porównaniu do poziomu z 2020. Już przeszło 100 krajów podpisało się pod tą inicjatywą, ale nie ma wśród nich Polski.
O tym, że jest to więcej niż polityczna deklaracja, świadczy fakt, że amerykańska Agencja Ochrony Środowiska przedstawiła projekt nowych regulacji na rzecz ograniczenia emisji metanu w sektorze ropy naftowej i gazu na początku listopada. Natomiast w Kongresie ważą się losy specjalnej opłaty od emisji metanu. Administracja prezydenta Bidena wyraziła swoje poparcie dla nowo powstałego Międzynarodowego obserwatorium emisji metanu (International Methane Emissions Observatory, IMEO).
Kolejne sektory, które mogą spodziewać się regulacji dotyczących metanu to sektor odpadów i rolnictwo.
Źródło: Newsletter Biznes Alert

 

Niemcy i Francja i ich definicja zielonej energetyki

 

O ile dotychczasowa kampania propagująca odnawialne źródła energii odnosiła sukcesy wśród państw UE, to teraz po kolejnym tego typu sukcesie związanym z ustaleniami konferencji COP26, nastąpił rozłam w tym dotąd tak zgodnym środowisku. Byłby on bez znaczenia, gdyby nie dotyczył dwóch najważniejszych gospodarek UE, to jest Niemiec i Francji, które w tej sprawie zajmują całkiem odmienne stanowiska.
Francja pragnie wprowadzić do zapisów prawnych energetykę jądrową jako zgodną z polityką OZE. Niemcy odwrotnie – nienawidzą energetyki jądrowej, tak jak paliw kopalnych i żądają takiego samego jej traktowania. Zielona energetyka to dla nich energia z wiatru i słońca. Francja również korzysta z energetyki solarnej i wiatrowej, ale nie traktuje jej w sposób dogmatyczny, jak czynią to Niemcy. Każde z tych dwóch państw usiłuje swoje stanowisko zapisać w dokumentach, tak aby dotyczyły one nie tylko Niemiec i Francji, ale całej UE.
Dodatkowo dotychczasowy brak przepisów określających, jakie inwestycje są zrównoważone środowiskowo, doprowadził do powstania problemu określanego jako „pseudoekologiczny marketing”, czyli nieuzasadnionego twierdzenia przez niektóre podmioty, że ich działalność jest przyjazna środowisku, w sytuacji kiedy nie było ku temu podstaw. Taksonomia ma rozwiązać ww. problem poprzez stworzenie zharmonizowanych ogólnoeuropejskich zasad.
Źródło: Portal Gospodarka i ludzie

 

Dlaczego energii z OZE było w tym roku tak mało. Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej


Moc energii elektrycznej z wiatru, słońca i wody szybko rośnie. Jednak odnawialne źródła energii nie zawsze są niezawodne i nie gwarantują terminowych dostaw. Zmiany klimatyczne, ale także wahania pogodowe tworzą istotne luki w produkcji i dostawach energii z OZE – stwierdza raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Moc energii elektrycznej z odnawialnych źródeł wzrosła o 9% od 2020 do 2021 roku, ale produkcja zwiększyła się tylko o 6%.
Kolejnym problemem związanym z odnawialnymi źródłami energii jest produkcja w czasie, gdy nie ma popytu. W krajach produkujących energię z OZE (Chiny, USA, Australia, główne kraje UE) w latach 2019–2020 nie zostało wykorzystane łącznie ok. 40 TWh energii elektrycznej, głównie z wiatru i słońca.
Źródło: wnp.pl

 

Rekordowe temperatury na Ziemi. Pomiary naukowców za rok 2021 nie pozostawiają złudzeń

 

To nie był dobry rok dla naszej planety. Według naukowców z europejskiego Centrum Zmian Klimatycznych Copernicus rok 2021 był piątym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, a ostatnie siedem lat – najcieplejszymi siedmioma latami w historii pomiarów.
Jak wynika z raportu opublikowanego 10 stycznia ostatnich siedem lat zapisało się w historii jako „wyraźnie” najgorętsze, odkąd ludzkość zaczęła dokonywać regularnych pomiarów temperatury w roku 1850.
Głównym powodem stale wzrastającej globalnej średniej temperatury jest emisja dwutlenku węgla i metanu, dwóch najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych. Raport wskazuje, że w roku 2021 ich koncentracja w atmosferze również sięgnęła historycznych poziomów.
Stężenie dwutlenku węgla w wyniosło 414,3 cząsteczek na milion (ppm), o 2,4 ppm więcej niż rok wcześniej, a stężenie metanu wzrosło z kolei trzy razy szybciej niż jeszcze 10 lat temu i według BBC News wynosiło 1,876 cząsteczek na milion.
Źródło: portal Well.pl

 

Czarna Skrzynka Ziemi. Powstaje urządzenie, które zarejestruje drogę ludzkości do katastrofy klimatycznej

 

U wybrzeży Tasmanii powstaje projekt pod nazwą Czarna Skrzynka Ziemi – konstrukcja, która przez najbliższe 30–50 lat będzie gromadzić i dokumentować dane o zmianach klimatu dla przyszłych pokoleń ludzi.
Wewnątrz Czarnej Skrzynki znajdą się zasilane energią słoneczną dyski twarde, na których będą przechowywane dane takie jak temperatura powierzchni Ziemi, poziom zakwaszenia wód, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, informacje o zagrożonych i wymarłych gatunkach, ale także dane dotyczące wysokości zużycia energii czy wydatków na wojsko.
Chodzi o to, że jeśli ostatecznie dojdzie do katastrofy w wyniku zmiany klimatu, to to niezniszczalne urządzenie rejestrujące pozostanie tam dla kogokolwiek, kto ocaleje. Poza tym jest tam też po to, by pociągnąć liderów do odpowiedzialności.
Źródło: portal Well.pl

Kontakt

Informacje kontaktowe:
 
Adres:
Krystyna Forowicz
ul. Miła 8 lok. 13
00-174 Warszawa
 
Telefon/fax: 22 750 30 31
               22 662 43 68
telefon kom.: 515 111 490
                501 608 400
                602 271 271
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerzy