Polska-Szwajcaria

Flag Pins Poland Switzerland

W południowej Polsce zrealizowano polsko-szwajcarski program OZE

Emisja dwutlenku węgla na terenie południowej Polski ma się zmniejszyć nawet o 10 tys. ton rocznie. Wszystko dzięki realizacji programu o odnawialnych źródłach energii, który zrealizowano przy dużym wsparciu Szwajcarii.W ramach projektu zainstalowano kolektory do podgrzewania wody i instalacje fotowoltaiczne w budynkach publicznych i prywatnych. W projekcie o wartości blisko 83 mln złotych uczestniczyły gminy z Podkarpacia i Małopolski.

W Jaśle podsumowano realizację projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier Jarosław Gowin i ambasador Szwajcarii Andrej Motyl.

Andrzej Czarnecki, Przewodniczący Zarządy Związku Gmin Dorzecza Wisłoki podkreślił, że realizacja tego projektu była możliwa dzięki Szwajcarii. Ten kraj nie będąc członkiem Unii Europejskiej przeznaczył blisko pół miliarda na fundusz „Swiss Contribution" wspierający nowe kraje członkowskie UE, z tych środków powstał „Szwajcarsko-Polski Program Współpracy" finansujący rozwój energii odwalanej.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego tłumaczy, że dzięki tym pieniądzom energia ze słońca zasiliła szkoły, przedszkola szpitale, oczyszczalnie ścieków, obiekty sportowe, ośrodki kultury, urzędy i gospodarstwa domowe na terenie dwudziestu gmin z Podkarpacia i Małopolski. Inwestycje przynoszą korzyści właścicielom budynków oraz środowisku. Szacuje się, że emisja dwutlenku węgla na terenie gmin objętych programem zmniejszy się o ok 10 tys. ton rocznie.

Jarosław Gowin złożył podziękowania rządowi i społeczeństwu szwajcarskiemu za gest solidarności z Polską i innymi nowymi krajami UE. Ambasador Szwajcarii wyjaśnił natomiast, że w południowej Polsce poziom zanieczyszczenia powietrza jest większy niż w większości krajów UE, stąd Szwajcaria zdecydowała się udzielić wsparcia.

Opisywany projekt objął instalację kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych, a także budowę układów fotowoltaicznych służących do pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego na obiektach sportowych.

Wartość przedsięwzięcia to blisko 83 mln zł, a dofinansowanie ze Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy wyniosło 75 proc. kosztów kwalifikowanych.

W projekcie uczestniczyły gminy Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Dębowiec, Miasto Jasło, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków.

Źródło: portalsamorządowy.pl

Kontakt

Informacje kontaktowe:
 
Adres:
Krystyna Forowicz
ul. Miła 8 lok. 13
00-174 Warszawa
 
Telefon/fax: 22 750 30 31
               22 662 43 68
telefon kom.: 515 111 490
                501 608 400
                602 271 271
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerzy