Dziennikarze dla Klimatu 2015

Trzecia edycja konkursu „Dziennikarze dla klimatu”
GRA O KLIMAT
 
DSC02644
 

Już po raz trzeci wręczono nagrody w konkursie „Dziennikarze dla klimatu” organizowanym wspólnie przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) i Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, przy wsparciu Ambasady Republiki Federalnej Niemiec.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19 listopada w Wielkiej Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie podczas gali prowadzonej przez red. Krzysztofa Walczaka z klubu EKOS. Wśród zaproszonych gości, oprócz uczestników konkursu, znaleźli się przedstawiciele różnych instytucji, w tym Jego Ekscelencja Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Maciej Grabowski, ustępujący minister środowiska, Małgorzata Skucha, prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Janusz Ostapiuk, ustępujący podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Ulrich Witte, z Fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt.

Podstawowym celem konkursu jest popularyzacja działań na rzecz ochrony klimatu. Konkurs ma za zadanie wyróżnić materiały dziennikarskie zaangażowane w tematykę klimatu, promować nowatorskie rozwiązania mające istotny wpływ na przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom klimatycznym. W sposób przystępny i zrozumiały przedstawiać zagrożenia klimatyczne, takie jak powodzie, susze czy huragany, których siła i liczba rośnie.

Ambasador Rolf Nikel podkreślał, że długoterminowa i zrównoważona polityka klimatyczno-energetyczna wiąże się z technologicznym postępem, z powstawaniem nowych miejsc pracy i nowych branż. Jego zdaniem potrzebujemy poinformowanego społeczeństwa, które się w te działania zaangażuje i będzie je wspierać.

DSC02657

Ambasador podkreślał, że współpraca między Klubem Publicystów Ochrony Środowiska EKOS a Fundacją DBU w dziedzinie klimatu i przeciwdziałania jego zmianom przynosi efekty. Zainteresowanie opinii publicznej tematyką związaną z ochroną środowiska, z ochroną klimatu jest coraz większe, ale coraz większa jest też potrzeba podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu. Rok 2014 był na całym świecie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, a bieżący rok może ten rekord pobić. Daje się to coraz bardziej odczuć w naszym życiu codziennym. Susza jaka dotknęła Polskę w tym roku uświadomiła wszystkim, co nas czeka.

– Spodziewamy się, że na paryskim szczycie klimatycznym COP21 zostanie zawarte wiążące porozumienie, które określi nowe, trwałe i transparentne podstawy ochrony klimatu. Dekarbonizacja, osiągnięcie ambitnych celów redukcji gazów cieplarnianych jakie wyznaczyła sobie Unia Europejska będą możliwe tylko wtedy, gdy będzie za nimi stało społeczeństwo. Działania trzeba podjąć już teraz, bowiem bezczynność kosztuje. Jeśli kwestie ochrony klimatu nie znajdą się na liście priorytetów, to za te zaniechania zapłacimy. Długofalowa, zrównoważona polityka energetyczno-klimatyczna powinna spowodować technologiczny postęp. Powstaną nowe miejsca pracy, nowe inwestycje. Trzeba podkreślać i uświadamiać wszystkim, że ambitne cele ochrony środowiska i wzrost gospodarczy nie wykluczają się. Dlatego tak wielka jest rola dziennikarzy kształtujących opinię publiczną. Media mogą zdziałać więcej niż niejedna deklaracja na arenie międzynarodowej. Zachęcam wszystkich dziennikarzy do pozostanie w grze o klimat. I mam nadzieję, że wspólna inicjatywa EKOS-u i DBU będzie kontynuowana – mówił Rolf Nikel.

Janusz Ostapiuk wyrażając uznanie dla dziennikarzy, którzy poświęcają tak dużo uwagi zmianom klimatycznym podkreślał, nawiązując do słów ambasadora, że w grze o klimat powinni pozostać nie tylko dziennikarze, ale także politycy, bo od tego nie ma odwrotu.

DSC02662

Dr Ulrich Witte przedstawił Fundację DBU, największą w Europie fundację działającą na rzecz ochrony środowiska (została powołana 25 lat temu przez rząd federalny Niemiec, chociaż jest to instytucja niezależna politycznie). Głównym międzynarodowym partnerem DBU jest Polska. Niemiecka Fundacja prowadzi w naszym kraju ok. 200 projektów. Większość z nich dotyczy edukacji, świadomości ekologicznej i energetyki. Polityka energetyczne ma w Niemczech bardzo wysoki priorytet i żadna partia polityczna nie może omijać tego tematu.

DSC02665

Dr Witte wspomniał o projektach realizowanych w Bielawie, niedaleko Wrocławia. DBU współpracuje z tym miastem od 15 lat. Fundacja dofinansowała tam ostatnio m.in. przedszkole ekologiczne, szkołę leśną – terenowy ośrodek edukacyjny, położony w bezpośrednim sąsiedztwie parku krajobrazowego najstarszych gór Europy – Gór Sowich, a także interaktywne Centrum Poszanowania Energii.

Zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka, negatywny wpływ na środowisko spalania surowców kopalnych, nierozwiązane problemy energetyki jądrowej doprowadziły po latach ostrych dyskusji w Niemczech do stosowania innych form wytwarzania energii – wydajnej, zrównoważonej, niezależnej od dostawców zewnętrznych. Transformacja energetyczna sprawiła, że obecnie jedna trzecia prądu wytwarzana jest w Niemczech przez odnawialne źródła energii – powiedział Ulrich Witte i dodał, że kompetentni dziennikarze odgrywają fundamentalną rolę w działaniach Fundacji DBU, dlatego Fundacja ta wspiera konkurs „Dziennikarze dla klimatu”.

Red. Paweł Wójcik, wiceprezes Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS poinformował, że na konkurs wpłynęło 169 prac – relacji prasowych, radiowych, telewizyjnych i zamieszczonych w mediach internetowych. W tym roku w konkursie po raz pierwszy wzięli udział młodzi dziennikarze (do 25 roku życia), którzy startowali w oddzielnej kategorii „Przyszłość dla klimatu”.

W skład jury wchodzili: prof. dr hab. Maciej Nowicki (przewodniczący), były dwukrotny minister środowiska, red. Krystyna Forowicz, prezes klubu EKOS, red. Elżbieta Strucka, autorka niezliczonej ilości radiowych programów popularno-naukowych oraz dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Profesor Maciej Nowicki wyraził smutek i zaniepokojenie faktem, że niektórzy politycy, w tym również niestety ci, którzy aktualnie odpowiadają za ochroną środowiska i kwestie klimatyczne negują fakt, że działalność człowieka przyczynia się do zmian klimatycznych.

DSC02680

– Czy należy sądzić, że wszystkie poważne naukowe gremia światowe się mylą? ONZ, Unia Europejska, państwa grupy G20 i G7, najwięksi przywódcy świata uznają fakt wpływu człowieka na zmiany klimatyczne, a polscy politycy go ignorują. To jest coraz bardziej przerażające. Dlatego tak ważna jest rola mediów, szczególnie w naszym kraju. Trzeba pokazywać wszystkim, jaka jest prawda. Dziennikarze, którzy solidnie traktują swój zawód są bardzo cenni i dlatego konkurs „Dziennikarze dla klimatu” odgrywa tak wielką rolę. Takich dziennikarzy, czego dowodzi konkurs, mamy na szczęście coraz więcej – mówił prof. Maciej Nowicki.

Decyzją jury I nagroda, statuetka, dyplom oraz równowartość 5 tys. euro przyznana została Marcinowi Popkiewiczowi z portalu „Nauka o klimacie” za cykl publikacji poświęconych zmianom klimatycznym.

11c336d4-79e4-11e3-98ac-0025b511229e

II nagroda, statuetka, dyplom oraz równowartość 1 tys. euro przyznana została Tomaszowi Ulanowskiemu z „Gazety Wyborczej” za cykl artykułów: „Ogień. Czy się od niego uwolnimy", „To początek exodusu” i „W sprawie klimatu cierpimy na schizofrenię".

Obrazek1

III nagroda, statuetka, dyplom oraz równowartość 500 euro przyznana została Arturowi Domosławskiemu z tygodnika „Polityka" za artykuł „Czekają nas wojny o wodę i żywność – ten klimat nas zabije".

722495e4-df4c-40c4-b17a-a9dc657e98a1 900x

Dwa wyróżnienia otrzymali: Urszula Szyperska z tygodnika „Polityka" za artykuł „Ucieczka z piekarnika" oraz Piotr Karnaszewski z miesięcznika „Forbes" za artykuł „Jak Bill Gates chce wyżywić świat".

4f751e07-03e5-4c7e-ade7-fb84df934e38 260x  Karnaszewski Piotr PW04 2

Jak już wspomniano tegoroczna edycja konkursu została poszerzona o kategorię "Przyszłość dla klimatu”. Jury nie przyznało w niej nagrody, zdecydowało się natomiast wyróżnić Wiktorię Kalinę za artykuł "Czarna plama w Unii Europejskiej" opublikowany na Portalu zielonej energii GRAMwZIELONE.

DSC01885

Marcin Popkiewicz dziękując za nagrodę wyznał, że byłby dużo bardziej szczęśliwy, gdyby jego działalność w ogóle nie była potrzebna. Tak jednak nie jest.

DSC02763

– Podczas gdy my zebraliśmy się w tej eleganckiej sali, zjednoczeni myślą o ochronie klimatu i transformacji energetycznej, w innych eleganckich salach polscy decydenci, niektórzy w rangach ministrów, wbrew opinii wszystkich znaczących organizacji naukowych, a nawet Papieża Franciszka, odrzucają realność zmiany klimatu i moralny obowiązek jego ochrony. Radzą też, jak storpedować unijny i światowy proces redukcji emisji, a co najmniej wyłączyć z niego nasz kraj – zupełnie jakby żyli na jakiejś innej planecie – mówił Marcin Popkiewicz.

W czasie uroczystości goście mogli wysłuchać koncertu kwartetu smyczkowego Rokoko Strings.

Jacek Zyśk

 

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć wykonanych przez red. Katarzynę Kaczorowską.
 
DSC02644
 
 DSC02660
  
 DSC02690
 
 DSC02706
 
 DSC02718
 
 DSC02728
 
 DSC02729
  
 DSC02735
 
 DSC02737
 
 DSC02739
 
 DSC02765
  

Kontakt

Informacje kontaktowe:
 
Adres:
Krystyna Forowicz
ul. Miła 8 lok. 13
00-174 Warszawa
 
Telefon/fax: 22 750 30 31
               22 662 43 68
telefon kom.: 515 111 490
                501 608 400
                602 271 271
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerzy