Druga edycja konkursu

DdK011
 
Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS wspólnie z Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko) organizują ogólnopolski konkurs „Dziennikarze dla Klimatu”. To już druga edycja naszego konkursu. Jego zasady, kryteria i regulamin nie uległy zmianom. Nagrodami uhonorowani zostaną autorzy prac publicystycznych, którzy w najbardziej interesujący i rzetelny sposób przedstawią problemy, konsekwencje i zagrożenia zmieniającego się klimatu. Prace powinny przyczyniać się do popularyzacji idei wykorzystania odnawialnych źródeł energii i edukacji społeczeństwa (więcej o kryteriach oceny w regulaminie konkursu).
28 marca w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej EKOS zorganizował konferencję prasową inaugurującą drugą edycję konkursu "Dziennikarz dla Klimtu".
 
DdK001
 
Najważniejsze wydarzenia w obszarze globalnych negocjacji klimatycznych, jakie nas czekają, to szczyt klimatyczny ONZ w Limie, w grudniu tego roku i decydujący – w Paryżu w 2015 r., na którym ma być zawarta umowa klimatyczna, akceptowana i stosowana przez wszystkie państwa, gwarantująca utrzymanie wzrostu temperatury w granicach 2°C. Ma zastąpić Protokół z Kioto z 1997 r. Czy jest szansa na to, że w Paryżu rzeczywiście dokona się przełom i dojdzie do globalnego porozumienia?
 
DdK002
 
Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) na temat stanu klimatu opublikowany kilka dni temu stwierdza, że 13 spośród 14 najcieplejszych lat od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1850 roku przypada na XXI wiek, a każda z trzech ostatnich dekad była cieplejsza od poprzedniej. Czekać nas może więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jest bardzo prawdopodobne, że w XXI wieku w wielu regionach wystąpią nieodwracalne zmiany klimatu. Może to stwarzać istotne zagrożenia dla żyjących tam ludzi.
Niezależnie od tego, jaki jest powód globalnego ocieplenia (czy winę ponosi człowiek czy natura), każde ograniczenie produkcji gazów cieplarnianych będzie sprzyjało złagodzeniu skutków wzrostu temperatury, które będziemy mieli w przyszłości. Im mniej gazów cieplarnianych, tym wzrost temperatury będzie mniejszy.
 
DdK003
 
Komisja Europejska dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40% do roku 2030 oraz zwiększenia udziału energii z odnawialnych źródeł w miksie energetycznym do 27%. Podejście krajów do unijnej polityki energetyczno-klimatycznej jest bardzo zróżnicowane, są państwa, które mają zastrzeżenia do propozycji Komisji. Polskie władze podtrzymują swoją zgodę jedynie na redukcje rzędu 20%. Zdaniem Tomasza Chruszczowa, specjalnego wysłannika ministra środowiska ds. globalnych negocjacji klimatycznych, rozmowy nie są łatwe, trudno sobie w tej chwili wyobrazić, żeby na grudniowym szczycie w Limie przyjęto bardzo zdecydowane konkluzje. 
 
DdK005
 
Tomasz Chruszczow przypomniał, że na konferencji klimatycznej ONZ w Warszawie (COP19) uzgodniono, że kraje UE mają zaprezentować swój wkład w ochronę klimatu do pierwszego kwartału 2015 r., przynajmniej te, które są na to gotowe.
 
DdK007
 
– Nasz kraj powinien przede wszystkim postawić na efektywność energetyczną i stworzenie rynku tzw. prosumentów, czyli osób, które produkują energię na własne potrzeby – uważa dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Poprawa efektywności energetycznej wiąże się również z redukcją emisji CO2. Instytut na rzecz Ekorozwoju szacuje, że mogłoby być to prawie 15% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Realizacja programu głębokiej termomodernizacji w samym tylko budownictwie, poniosłaby za sobą redukcję zanieczyszczeń powietrza nawet o 85% w stosunku do danych z roku 2010.
 
DdK010
 
Celem konkursu jest nadanie problemowi ocieplenia klimatu właściwej rangi w odbiorze społecznym, wywołanie publicznej dyskusji na temat konsekwencji, jakie niosą zmiany klimatu oraz ukazanie możliwości indywidualnych działań na rzecz jego ochrony, takich jak zmiana codziennych nawyków lub realizacja „małych” inicjatyw w środowiskach lokalnych. Do zatrzymania istniejącego trendu niekorzystnych zjawisk klimatycznych potrzebne są przyjazne środowisku technologie, zmiana obecnego modelu produkcji i konsumpcji, a także działania edukacyjne w tej dziedzinie. I tu nie do przecenienia jest rola mediów. Dlatego właśnie zorganizowaliśmy ten konkurs.
 
DdK012
 
DdK013
 
Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 515 111 490
 

Kontakt

Informacje kontaktowe:
 
Adres:
Krystyna Forowicz
ul. Miła 8 lok. 13
00-174 Warszawa
 
Telefon/fax: 22 750 30 31
               22 662 43 68
telefon kom.: 515 111 490
                501 608 400
                602 271 271
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerzy